הקשר בין אומנות לבריאות

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

בדיוק כמו איך אפשר להשתמש באמנות ומוזיקה כדי לעזור לבריאות הנפש, גם טיפול באמנות הוא שיטה שניתן ליישם בתחום הבריאות. מטפלים באמנות משתמשים בפעילויות יצירתיות, משחק ילדים, ציור, ציור וצורות אחרות של אמנות כדי לעזור לאנשים להתמודד עם לחץ, חרדה ודיכאון. היתרונות של טיפול זה נראים גם אצל אנשים שמחלימים מפציעה או טראומה.

טיפול באמנות הוא אחד הטיפולים המומלצים לחולי PTSD. מחקר שפורסם ב-Applied Neuropsychology: Children & Adults הראה שמטופלים שעברו טיפול באומנות הצליחו להפחית משמעותית את רמות התסמינים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית בהשוואה לאלו שעברו את הטיפול המסורתי בלבד.

אמנות נתפסת בדרך כלל כצורת ביטוי ומתרחשת לרוב ביצירתיות. אומרים שאמנות משנה את מצב הרוח של אנשים ומספקת להם הזדמנות לברוח מהמציאות.

הקשר בין אמנות לבריאות נחקר בדרכים רבות. מחקרים מתפתחים הראו שאנשים העוסקים בפעילויות יצירתיות לאורך חייהם נוטים לחיות זמן רב יותר ויש סיכוי נמוך יותר לסבול ממחלות כרוניות כמו סרטן, סוכרת, מחלות לב או מחלת אלצהיימר.

הדרך הטובה ביותר להבין את הקשר הזה היא באמצעות תרגולים שונים של התודעה כגון מיינדפולנס, מדיטציה וטיפול קוגניטיבי התנהגותי אשר כולם נקשרו לתוצאות בריאותיות משופרות.

הקשר בין אמנות לבריאות הוא מורכב. אנשים רבים גילו שחשיפה לאמנות, כמו גם לדיסציפלינות הקשורות אליה, כמו תרפיה במוזיקה, יכולה לעזור להם להירגע ולהתמקד.

אמנות שימשה במשך עידנים כדי לעזור לאנשים להתאושש מהלחצים העצומים של החיים. ככל שאדם עוסק יותר בפעילויות הקשורות לאמנויות, כך הסיכון שלו לבעיות נפשיות כמו חרדה ודיכאון קטן יותר.

מחקרים רבים בודקים כעת כיצד סוגים שונים של אמנות יכולים לשפר את רווחתו של אדם במגוון דרכים.

ליצירות אמנות יש היסטוריה ארוכה של קשר עם תהליך הריפוי. הוא שימש מאז ימי קדם לעזור לאנשים במגוון דרכים, כולל שיפור מצב הרוח והקוגניציה.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן של ארצות הברית (CDC) פרסם לאחרונה מאמר שדן ביתרונות הפוטנציאליים של טיפול באמנות במניעת דיכאון וחרדה. הדו"ח הזכיר כיצד אמנות יכולה להציע ריפוי רגשי וכן לשחרר גורמי לחץ וחרדה.

ישנם נושאים רבים הקשורים לבריאות, כגון ניהול כאב והתאוששות, אשר ניתן לטפל בהם באמצעות יצירות אמנות.

יצירות אמנות יכולות גם לספק תובנה לגבי רגשותיו ותחומי העניין של אדם כדי לעזור לו להבין את מצבו הנפשי, אישיותו או אפילו את המטרות העתידיות שלו.

הקשר בין אמנות לבריאות הוא לעתים קרובות קשר נשכח. מחקרים עדכניים הראו שתרגול קבוע של אמנויות יכול להגביר את הרווחה הפיזית, הנפשית והרגשית.

ישנן דרכים רבות ושונות בהן אמנות יכולה לתרום לבריאותנו. אחד מהם הוא על ידי הגדלת טווח הקשב שלנו. זה יכול להיות מושגת על ידי משחק משחקי לוח או ביצוע פעילויות אמנותיות שכן זה עוזר להתמקד במשימה על הפרק במקום הסחות דעת. דרך נוספת היא באמצעות הגברת המודעות העצמית, אשר מושגת גם באמצעות מדיום אמנותי כמו צילום או רישום.

מכיוון שאמנות הוכיחה כי היא מספקת כל כך הרבה יתרונות בחיינו, חשוב שמוסדות ציבוריים ישימו לב ויעודדו אנשים להשתתף בפעילויות אלו לעתים קרובות יותר.

לסיכום

אמנות היא כלי טיפולי והוכח כמסייע לאנשים בדרכים רבות. חלק מיצירות האמנות הן צלבים, פרחים וציורים שניתן למצוא בבתי חולים, בתי ספר, כנסיות וחללים פרטיים.

גם טיפול באומנות וגם טיפול בריקוד מוצעים על ידי מטפלים בעלי ניסיון בתחומים אלו.

אמנות היא מדיום טיפולי מכיוון שהיא מפעילה את יכולתו של האדם לחשוב בצורה יצירתית ולהביע את עצמו. זה יכול להוביל לטיפול יעיל בבעיות נפשיות כמו דיכאון, חרדה, PTSD, סכיזופרניה או דמנציה.

הקשר בין אמנות לבריאות אינו מוגבל רק לבריאות גופנית אלא גם לרווחה פסיכולוגית. הוכח כי למבוגרים העוסקים בפעילויות יצירתיות יש רמות נמוכות יותר של חרדה מאלה שאינם משתתפים בפעילויות כאלה באופן קבוע.

מאיה שחף

מאיה שחף

כל דבר סביבך משפיע על הבריאות שלך - לא רק חידקים או וירוסים. גם החשיפה שלך לאומנות ויצירה אומנותית יכולה לשנות משמעותית את המצב הגופני שלך.
אני כאן בשביל לעזור לך להבין יותר את הרפואה שמשפיעה עליך ביום יום.

אומנות לגוף

כל דבר סביבך משפיע על הבריאות שלך – לא רק חידקים או וירוסים. גם החשיפה שלך לאומנות ויצירה אומנותית יכולה לשנות משמעותית את המצב הגופני שלך.

כאן תוכלי לגלות כל מה שחשוב לדעת על רפואה, אומנות ומה שביניהן.

כתבות אחרונות